Skate-park.pl
100% made in Poland

CELEM POWSTANIA TEJ STRONY JEST PRZEKAZANIE WAM INFORMACJI, JAKIE DZIAŁANIA MOŻNA PODJĄĆ, BY JAK NAJSKUTECZNIEJ ROZMAWIAĆ Z URZĘDNIKAMI I ZWIĘKSZYĆ SZANSE NA ZBUDOWANIE SKATEPARKU W WASZEJ OKOLICY.

Najczęstsze pytania

Jaką wybrać nawierzchnię ?
Najlepszym, ale zarazem najdroższym rozwiązaniem jest beton, najlepiej sprawdza się podczas użytkowania. Drugą, tańszą opcją jest dobrej jakości asfalt. Najtańszym rozwiązaniem jest kostka brukowa bezfazowa.
Jakie wybrać przeszkody ?
Do wyboru przeszkód trzeba podejść dwuetapowo. Na samym początku należy zastanowić się i dowiedzieć kto będzie użytkownikiem skateparku. Mogą to być deskorolkarze, rolkarze lub rowerzyści na BMX-ach, bardzo często zdarza się, że wszystkie z wymienionych grup młodzieży będą korzystać z parku. Dlatego wypadałoby przewidzieć dla nich wszystkich odpowiednie przeszkody. Deskorolkarze i rolkarze preferują elementy do grindów i slide’ów, czyli różne grindboxy oraz długie poręcze. Natomiast rowerzyści potrzebują dostatecznie szerokich i wysokich urządzeń. Z pomysłem przeszkód można zgłosić się do profesjonalnej firmy, która zajmuje się i ma doświadczenie w projektowaniu oraz tworzeniu skateparków. Pracujący tam projektanci chętnie pomogą Wam w stworzeniu jak najlepszej koncepcji elementów do skateparku.
Jaką wybrać technologię ?
Sklejka jest najtańszą opcją, jest bezpieczniejsza dla początkujących, gdyż tłumi drgania, dzięki czemu nie jest bardzo kontuzyjna. Możliwa etapowa budowa czy rozbudowa skateparku.
Kompozyty są droższe, zachowują się podobnie do sklejkowych elementów, tłumią drgania i dodatkowo pokrywane są specjalnymi matami, które mają dużo wyższą wytrzymałość na ścieranie. Dlatego takie elementy będą dużo dłużej użyteczne. Również w tym przypadku możliwa jest etapowa budowa czy rozbudowa skateparku.
Beton jest to stanowczo najdroższa opcja. Jest najtrwalszym materiałem, nie wymaga tak częstych przeglądów oraz konserwacji niż wyżej wymienione.
Jaką wybrać firmę do budowy skateparku
Konieczne jest wybranie firmy, która ma duże doświadczenie w budowie skateparków udokumentowane referencjami. W innym wypadku możemy się spodziewać obiektu nie nadającego się do użytku lub rozlatującego już po niecałym roku. Należy pamiętać, że skatepark czy skateplaza jest specyficznym obiektem i nie może go wykonywać firma np. zwykła budowlana.
Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę skateparku czy tylko zgłoszenie ?
W przypadku budowy od podstaw placu z elementami czy w ogóle dużego kompleksu sportowego będzie wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę oraz innych dokumentów np. badań geologicznych gruntu, zgody na podłączenie do sieci energetycznej itp. Natomiast jeśli zamawiane są tylko urządzenia skateparku (zwłaszcza te modułowe) wystarczy tylko zgłoszenie. Do kwoty 14000 Euro nie jest konieczne stosowanie Ustawy Prawo Zamówień Publicznych.
Czy teren pod skatepark musi być równy ?
Nie, nie musi być. Nierówności terenu można wykorzystać do stworzenia np. dwu lub trzy poziomowego placu.
Czy plac powinien mieć spadek ?
Plac powinien mieć spadek (0,5-2%) jednostronny, prostopadle do kierunku jazdy, lub po przekątnej placu. Spadek nie może być od środka w obie strony, gdyż wtedy środkowe przeszkody będą źle ustawione.
Czy wokół skateparku ma być ogrodzenie ?
Może, ale nie musi. Lepszym rozwiązaniem jest pas zieleni wokół skateparku czy alejka z ławkami, koszami na śmieci itp. Przy dużych skateparkach można nawet rozważyć budowę trybun czy oświetlenia.
Czy skate park może znajdować się w samym centrum miasta ?
Tak może, pod warunkiem, że nie będzie on znajdował się bliżej niż 200m od lokali mieszkalnych, by nie zakłócać spokoju ich mieszkańcom.
Jak często należy wykonywać przeglądy ?
Taki przegląd wystarczy wykonać raz w roku. Drobne prace konserwacyjne (zaszpachlowanie ubytków, dokręcenie śrub, pomalowanie) można wykonać we własnym zakresie, choć trzeba zwrócić uwagę na zapisy gwarancyjne skateparku.
Czy projekty znajdujące na stronie można modyfikować ?
Tak, możemy je zmodyfikować i uwzględnić Wasze prośby i sugestie. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie pomysły możemy zaakceptować, ponieważ muszą być zachowane odpowiednie normy wykonania elementów oraz strefy bezpieczeństwa pomiędzy nimi.
Czy istnieje minimalna wielkość placu pod skatepark ?
W normie nie ma mowy o minimalnym placu skateparku. Ale może się zdarzyć tak, że plac będzie za mały na przeszkody lub nie będzie można na nim ustawić dużych elementów, ponieważ nie będą zachowane wymagane strefy bezpieczeństwa.
Jak długo trwa budowa i montaż skateparku ?
Budowa małego skateparku to 2-3 tygodnie, montaż – 1 dzień, średniego 4-6 tygodni, montaż – 1-2 dni, dużego – 2-3 miesiące, montaż 3-7 dni. Skateparki betonowe tworzone są przeważnie na miejscu, a czas budowy to 3-5 miesięcy.
Czy na skatepark są certyfikaty ?
Skatepark powinien posiadać co najmniej Deklarację Zgodności z normą PN-EN 14974 (Urządzenia dla użytkowników sprzętu rolkowego. Wymagania bezpieczeństwa i metody badań). Dodatkowym potwierdzeniem jakości i bezpieczeństwa może być certyfikat np. TÜV czy Orzeczenie techniczne. Przy skateparku musi znaleźć się przynajmniej instrukcja użytkowania, określająca zasady użytkowania, zachowania i bezpieczeństwa.
Czy na skateparku mogą jeździć rowery MTB ?
Norma takich rowerów nie uwzględnia, ale można rozważyć wpuszczanie rowerów podobnych konstrukcyjnie do BMX-ów - załącznik z przykładowymi rowerami MTB.

 Vademecum Skatepark

 

Slo Concept Skatepark , pumptrack, flowpark

 

Sloconcept.eu