- CO TO JEST SKATEPARK
- JAK ZACZĄĆ?
- Certyfikat TÜV dla firmy skateparkowej
- Budżet Obywatelski
- Specyfikacje na skateparki
- Doświadczenie w budowie skateparków
- Społeczność skate
- Petycje - Pisma
- Wsparcie mediów
- Odpowiednie podejście do urzędników
- Fundusze
- Ważne
- Konsultacje
- Podstawy projektowania
- Miejsce pod skatepark
- Jakość skateparków
- Banery skate-park.pl
- Podkoszulki skate-park.pl
- Naklejki skate-park.pl
- PROJEKTY SKATEPARKÓW
- NAJCZĘSTSZE PYTANIA
CELEM POWSTANIA TEJ STRONY JEST PRZEKAZANIE WAM INFORMACJI, JAKIE DZIAŁANIA MOŻNA PODJĄĆ, BY JAK NAJSKUTECZNIEJ ROZMAWIAĆ Z URZĘDNIKAMI I ZWIĘKSZYĆ SZANSE NA ZBUDOWANIE SKATEPARKU W WASZEJ OKOLICY.
Podstawy projektowania
Projektowanie skateparków i konsultacje społeczne
Na konsultacjach i przy projektowaniu trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy i ustalić:
- Kto będzie jeździł: deskorolkarze, rolkarze, rowerzyści czy wszyscy ?
- Jakie elementy muszą się znaleźć w skateparku, a które będą opcjonalne ? Można ustalić jakąś listę (hierarchię ważności).
- Ile jest miejsca pod skatepark, jaka jest wielkość placu ?
- Czy będzie to nowy plac czy jakiś można zaadoptować pod skatepark ?
- Jak jest to istniejący plac to jaka jest nawierzchnia (najlepiej betonowa) ?
- Gdzie będzie ten plac? Zgodnie z zapisami w prawie budowlanym obiekty tego typu powinny się znajdować w odległości co najmniej 10 m od zabudowań mieszkalnych, drogi, parkingów itp.
- W jakiej technologii będzie skatepark ?
- Czy będzie zakup tylko elementów czy będzie to większa inwestycja np. plac + elementy ? W drugim przypadku jeśli jest budowany większy obiekt to będą potrzebne pozwolenie na budowę i inne dokumenty. Wtedy do tego zadania najlepiej wynająć biuro projektowe z doświadczeniem w projektowaniu skateparków np. MODUS.
- Przed projektowaniem dobrze znać orientacyjny budżet jaki Miasto/Gmina chce przeznaczyć na skatepark, aby podczas projektowania wyobraźnia projektanta i młodzieży zbytnio się nie rozwinęła. Firma musi bowiem przygotować kosztorys i może okazać się, że WARTOŚĆ SKATEPARKU JEST WIĘKSZA NIŻ ZAKŁADA MIASTO/GMINA. W takim przypadku miastu braknie kasy i nie wybuduje skateparku (a do tego np. pieniądze przepadną w następnym roku budżetowym).
- Po ustaleniu koncepcji parku, firma koniecznie musi przygotować wzór specyfikacji wykonania skateparku, aby np. nie okazało się, że park będzie pokryty plastikiem, przybitym gwoździami itp.
- Bardzo ważne przy projektowaniu i późniejszej budowie jest doświadczenie wykonawcy - referencje, ilość i jakość wykonanych skateparków.
Konsultacje z młodzieżą są bardzo ważne. To oni bowiem będą jeździć, więc sami wiedzą najlepiej jakie przeszkody powinny się znaleźć w skateparku.