Skate-park.pl
100% made in Poland

CELEM POWSTANIA TEJ STRONY JEST PRZEKAZANIE WAM INFORMACJI, JAKIE DZIAŁANIA MOŻNA PODJĄĆ, BY JAK NAJSKUTECZNIEJ ROZMAWIAĆ Z URZĘDNIKAMI I ZWIĘKSZYĆ SZANSE NA ZBUDOWANIE SKATEPARKU W WASZEJ OKOLICY.

Podstawy projektowania

Projektowanie skateparków i konsultacje społeczne

 

Na konsultacjach i przy projektowaniu trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy i ustalić:

  1. Kto będzie jeździł: deskorolkarze, rolkarze, rowerzyści czy wszyscy ?
  2. Jakie elementy muszą się znaleźć w skateparku, a które będą opcjonalne ? Można ustalić jakąś listę (hierarchię ważności).
  3. Ile jest miejsca pod skatepark, jaka jest wielkość placu ?
  4. Czy będzie to nowy plac czy jakiś można zaadoptować pod skatepark ?
  5. Jak jest to istniejący plac to jaka jest nawierzchnia (najlepiej betonowa) ?
  6. Gdzie będzie ten plac? Zgodnie z zapisami w prawie budowlanym obiekty tego typu powinny się znajdować w odległości co najmniej 10 m od zabudowań mieszkalnych, drogi, parkingów itp.
  7. W jakiej technologii będzie skatepark ?
  8. Czy będzie zakup tylko elementów czy będzie to większa inwestycja np. plac + elementy ? W drugim przypadku jeśli jest budowany większy obiekt to będą potrzebne pozwolenie na budowę i inne dokumenty. Wtedy do tego zadania najlepiej wynająć biuro projektowe z doświadczeniem w projektowaniu skateparków np. MODUS.
  9. Przed projektowaniem dobrze znać orientacyjny budżet jaki Miasto/Gmina chce przeznaczyć na skatepark, aby podczas projektowania wyobraźnia projektanta i młodzieży zbytnio się nie rozwinęła. Firma musi bowiem przygotować kosztorys i może okazać się, że WARTOŚĆ SKATEPARKU JEST WIĘKSZA NIŻ ZAKŁADA MIASTO/GMINA. W takim przypadku miastu braknie kasy i nie wybuduje skateparku (a do tego np. pieniądze przepadną w następnym roku budżetowym).
  10. Po ustaleniu koncepcji parku, firma koniecznie musi przygotować wzór specyfikacji wykonania skateparku, aby np. nie okazało się, że park będzie pokryty plastikiem, przybitym gwoździami itp.
  11. Bardzo ważne przy projektowaniu i późniejszej budowie jest doświadczenie wykonawcy - referencje, ilość i jakość wykonanych skateparków.

Konsultacje z młodzieżą są bardzo ważne. To oni bowiem będą jeździć, więc sami wiedzą najlepiej jakie przeszkody powinny się znaleźć w skateparku.

 Vademecum Skatepark

 

Slo Concept Skatepark , pumptrack, flowpark

 

Sloconcept.eu